четвъртък, 20 февруари 2014 г.

Денят се познава от сутринта - сутрешен комплекс "Митра"

В тази статия ще споделя моя личен "Сутрешен комплекс", който съм си съставил на база на моя личен теоретичен и практичен опит. Практиките са измислени преди стотици (а може би и хиляди) години, но всеки сам би трябвало да избере комбинацията подходяща за него. Като цяло преди да стигнем до ставането сутрин бих искал да започна от лягането и сънят. Със сигурност не винаги го спазвам, но в общия случай се старая да си легна да спя, когато наистина ми се спи и това при един "нормален" режим се случва около 21-22 часа. Друг фактор за добър сън е ранна и лека вечеря около 18-19 часа и пропускане на "интересните" новини от деня или цялата вечерна доза телевизия.:-)

Интернет е далеч "по-здравословна"(в разумни граници и със сигурност поне час преди лягане) възможност човек да се информира за събитията, които го интересуват, а не да чува и тези, които не само нямат никакво значение за отделния човек, но дори го натоварват психически. За съжаление съвсем малко хора имат такива навици за лягане, но при добро желание(като при всичко в живота) това може да се създаде, като навик без никакви проблеми. Както казва един мой приятел, ако не стане доброволно става "доброзорно" имайки впредвид, че влошеното ти здравословно състояние може да ти даде ясен знак, че трябва да промениш нещо в ритъма и приоритети си на живот. Разбира се има безброй фактори, които могат да влияят на това, кога да си легне човек, но приоритети и решения всеки би трябвало да си взема сам и то преди да стане пълнолетен.

Един прекрасен начин да се успокои ума преди заспиване е практиката на "Йога Нидра" (психичен сън), която практикуваме и в Център за хармония "Митра". Има множество статии и варианти на тази древна практика за дълбока релаксация, но за съжаление повечето от тях са тип "фентъзи медитации", които до голяма степен са изкривили оригиналната структура и цел на практиката. Практиката е развита и популяризирана от Свами Сатянанда и аз лично предпочитам варианта воден от негови преки ученици (настоящи учители). Заспиването с успокоен ум е една сериозна предпоставка (макар и не единствен фактор) за ставането сутрин бодър и свеж и на това трябва да обърне внимание всеки поставил си за цел доброто душевно и физическо здраве. Когато имам нужда и време слушам запис на йога Нидра или си я провеждам сам на ум в съкратен вариант. Винаги е по-добре от нищо.

И така сутрин, човек може да избере да се буди по-различен начин, но аз лично съм установил, че най-прекрасните и леки "събуждания" са ми били, когато съм силно мотивиран от предната вечер за това, което ще правя на другия ден. В такива случаи съм се събуждал много преди алармата на часовника и абсолютно бодър. В общия случай е желателно да се използва тиха бавна и приятна мелодия за събуждане да се избегне стреса от сутринта. В момента в който усетя, че съм поне частично буден се старая да легна по гръб и да поема по-дълбоко въздух без да отварям очи. В този момент човек все още се намира в състояние "алфа" и е най-добрия момент да си повтори "утвърждение" (мобилизираща формула) за лични дългосрочни и сериозни цели. Признавам си, че не винаги това е първото нещо за което се сещам сутрин, но със сигурност се старая да си насоча внимание към нещо, което ме е карало да се чувствам радостен и щастлив за да мога стартирам деня с добро настроение. Впоследствие може постепенно да разтривате челото си между веждите с длан, да свивате и отпускате бавно пръстите в юмрук, раздвижване на пръстите, масаж на палците започвайки от "китайската" енергийна точка между показалеца и палеца, движение напред назад на пръстите на краката и други плавни движения. Едно от най-ефикасните за мен се оказа поставяне на ръцете зад тила и разтриване на областта на "малкия мозък" (проекция на продълговатия мозък и съответно - начало на ретикулярната формация, която е особено важна за регулирането на съня, бодростта и основните жизнени функции). Протягането и бавното "усукване" на тялото са също много полезни техники при ставане, които рядко пропускам. Отварянето на очите обикновено става бавно и постепенно, като може да се комбинира с нежно разтриване на слепоочията и ушните миди. Малко хора знаят, че върху ушната мида се намират множество акупунктурни точки съответствуващи на съответните органи в човешкото тяло и масажа им сериозен положителен ефект върху тялото. При желание може да се продължи с разтривка на средната, долната част на гърбът, както и целия кръст със свити юмруци (външната част нагоре). Въображаемото "Каране на велосипед" също е много ефективно дори и за десетина секунди. В крайна сметка след бавно изправяне разтривам леко колената и ставам.

Първото нещо, което правя след това е да поема глътка студено пресовано олио (по-вкусен, но и по-скъп вариант е кокосово масло) с което се жабуря 10-15 минути, докато върша всичко останало неизискващо по никакъв начин да говоря :-)Тази практика е в пъти по-ефективна за изчистване на токсините в устната кухина от директно измиване на зъбите с паста за зъби. Минимума е 10 минути за да има ефект, а препоръчително е около 15 мин. За нея има изписано много в Интернет, така, че няма да се впускам в подробности тук. Отделям около минута за съзерцание през прозореца, като от две години имам удоволствието да наблюдавам катериците сутрин, пеенето и живота на птичките, тишината, изключителните цветове в розово-червената гама на облаци при изгрев (когато ги има)и да вдишвам дълбоко въздух. Следва изпразване на червата и пикочния мехур, като за хора с проблеми с червата ("лениви черва" или констипация) на практиките в Център за хармония "Митра" всеки път показвам просто упражнение със изключителен ефект. След това си приготвям поне 500мл топла вода с температура 50-60 градуса и разтварям чаена лъжичка сол в каничка с вода с температура около 36-40 градуса(практиката се казва джала нети) за прочистване на носът. Подобни канички вече могат да се закупят на много места в България и не са екзотика. Продължавам с измиване на лицето с хладка вода и обтриване на тялото с влажна кърпа (напоена със студена вода и изцедена). Това упражнение има много ободряващ и събуждащ ефект и не е никак неприятно, както може да си помислите :-). До този момент се старая да се жабуря със олиото докато стане съвсем рядко. Впоследствие олиото се изплюва и се жабуря със част от солената вода преди да съм я използвал за промивката на носът. Препоръчително е измиване със аюрведична паста за зъби след това. Аз предпочитам тези на индийската фирма Дабур (Meswak,Red), но не съм ги виждал на българския пазар. От тези на нашия пазар препоръчвам K.P.Namboodiri’s или Супиривики. След това промивам ноздрите със каничката със предварително подготвената солена вода и завършвам със серия силови издишвания (капалабати) за да не остава вода в ноздрите. Изпивам поне 1-2 чаши топла вода (понякога с парче лимон)и продължавам със сутрешния комплекс от упражнения, част от който водя и на практиките в Център за хармония "Митра".

Комплекса е съвсем опростен, ефективен и кратък. При липса на облаци и ясен изгрев 2-3 минути съзерцание на слънцето е най-добрия старт, а зимата дори го комбинирам с изкачване на близкия хълм (500м) тъй като в този сезон слънцето не се вижда от прозореца :-). Започвам с три пъти мантрата ОМ (тука всеки има избор да я замени със звук, който повече го тонизира, като изпяване на гласните а, е, и, о, у или гамата), продължавам с още две мантри за хармонизиране на ума (тука може да се замени или допълни с утвърждения или молитви според личния избор). Ако гледката през вашия прозорец е подтискаща и мрачна, може да използвате по-висок етаж или дори покрива. В краен случай можете да визуализирате слънцето и изгрева със затворени очи. След това започвам със физическите упражнения, които са комплекс за ставите, усукване на гръбнака, "палмово дърво", комплекс "посрещане на слънцето", "свещ" и когато имам време продължавам с "рало", "мост" и главо-колянна поза. За дихателните упражнения заделям около 5-10 минути за "пълно" и "алтернативно" дишане. Следва упражнение за диафрагмата и корема наречено "Наули", което масажира вътрешните органи и приключвам физическите практики с "гълтане на корема" (Удиана бандха), което изпраща енергия към мозъка.:-)Всичко завършва с кратка релаксация и три пъти мантрата ОМ. Няма да ги обяснявам поотделно, тъй като са част от практиките в Център за хармония "Митра". В общи линии този комплекс отнема около час без излишен стрес и бързане. За някои това е много време за здравето, за други е малко. Избора остава ваш. :-)

Митра

понеделник, 3 февруари 2014 г.

"Здрав дух в здраво тяло" е, като работа на пълен работен ден

В последните 2-3 години наблюдавам устойчиво увеличаване на статиите най-вече за здравословно хранене (диети, отделни храни, вегетарианство, веганство и т.н.), все повече информация за енергии и духовност, малко информация за "прочистване" на организма, тук там информация за физически упражнения, йога, спорт и основни принципи обобщени в десетина точки от български и източни учители, лечители и философии, но забелязвам съществен недостиг на информация за интегрален подход към физическото и психическото здраве, особено при днешния ритъм на живот. Ще се опитам накратко да изложа своята гледна точка и това, което аз съм прочел, изпробвал и модифицирал съгласно моите разбирания и нужди.

Принципно интегралния подход към здравето представлява философия и начин на живот започваща от ставането сутрин, лична хигиена, физически, мисловни и дихателни упражнения, хранене, периодични физически и енергийни прочиствания, движение сред природата и спорт, контрол над мислите и чувствата, общуване с околните и не на последно място качествен нощен сън. В отделни статии ще разгледам подробно всеки един аспект от гореизброените на базата на моя личен опит, както и от други източници, които намирам за полезни, практични и интересни, а по-долу ще споделя обобщено моя поглед върху всяко едно от тях накратко.

Всеки ден виждам десетки статии за полезни храни, а какъв смисъл има да се храниш здравословно, ако още със сутрешното ставане трупаш стрес, след което се опитваш бързайки да хапнеш нещо "здравословно" препоръчано ти от някой, който няма никаква идея за твоите вкусове, начин на живот и мислене. Ефекта от подобни експерименти може дори да бъде обратен. По-добре яж това, което ти харесва с удоволствие, вместо да се измъчваш да ядеш препоръчани от някого храни, които намираш за "безвкусни". Ключов фактор при храненето е неговото количество и честота на употреба на определен продукт, а не само вид и качество. Всеки човек трябва да узрее за определен начин на хранене и определени храни и всякакви опити да се прескочи този процес на "узряване" води до фиаско и даже обратен ефект. Познавам само един диетолог, който препоръчва хранене спрямо вашия режим на живот и горещо бих го препоръчал на нуждаещи се.

Преди да стигнем до здравословното хранене задължително трябва да направим "прочистване" на организма в буквалния и преносния смисъл, иначе би изглеждало, като да слагаме чист килим на мръсен под. Напълно ненужно и дори вредно. Ето сега наближава пролетта и заедно с нея и времето за прочистване на организма от зимните "натрупвания". Житния режим вече става все по-популярен, но малко хора знаят или прескачат фазата за подготовка за подобен режим, която трябва да започне поне 1-2 седмици по-рано за хората консумиращи всякакви храни, включително и месо. Задължително е човек да изключи месните продукти, както и да пие повече вода и да мине на по-лек режим преди подобни строги диети. Иначе ефекта е като да качиш начинаещ и нервен шофьор на ферари и да си мислиш, че всичко ще бъде наред шофирайки из градската джунгла.

Доброто физическо здраве за удивлението на повечето хора започва със ставането сутрин, а не със храненето. Това, което се случва обикновено сутрин е да чуете пронизителния звук на алармата на часовника или на мобилния телефон да звъни...и се налага внезапно да напуснете страната на сънищата :-). Някои скачат, като пружини от леглото, други натискат бутона Snooze и продължават да спят до момента в който вече е твърде късно за преход от сън към бодърстване и отново влизат в режим "стрес". Желателно е постепенно събуждане и изпълнение на кратка сутрешна програма за поддържане на здравето на която ще се спра в отделна статия.

От гледна точка на движението повечето хора считат, че "разходката" до паркинга на автомобила или от офиса до заведение за бързо хранене е напълно достатъчна. А по-близо до истината е, че човек трябва да изминава между 5 и 7км пеш всеки ден или поне когато може. Някои ходят на фитнес или йога (известна също, като пилатес, "хот йога" "пауър йога" и др.) 1-2 седмично и мислят, че всичко е наред, а всъщност необходимостта на организма е всекидневна и е желателно това да се прави сутрин след ставане. Последната статия, която прочетох за вредата от джогинга не ме изненада, освен това, че аз разбрах за това натоварване на ставите и сърцето от елементарен личен (и единичен) опит преди поне 15 години. Толкова е просто всеки сам да установи за себе си нещо дали е добре, но малко го правят. Отиваш на футбол и после си като пребит, бягаш 5км и се чудиш болки ли имаш или просто не си трениран. Извода е много прост: просто опитай нещо различно, примерно като практиките в център Митра (осъзнати и концентрирани упражнения и пози)и виж как ще се чувстваш след това. Друг вариант е да се разходиш в планината дори и на по-лек терен и пак да почустваш ефекта сам, а не да слушаш чужди съвети. Мускулната треска от нетрениран организъм и износване на стави и сухожилия не са едно и също нещо. Тренировките на неподходящ за вас спорт или практика определено не са добър избор и биха могли да имат дори обратен ефект.

Общуването с другите (особено със роднините) е колосална тема, но и това е ключов фактор за доброто психическо, физическо и емоционално здраве. Нима един човек, който прави сутрин гимнастика, храни се здравословно и дори се движи повече, но пък не успява да се изчисти от тежкия "емоционален" багаж с който ни товарят уж за наше добро близки и роднини би могъл да бъде здрав човек?! Или постоянните нерви шофирайки по улиците. Има лесни и високо ефективни практики за емоционално разтоварване, които ще споделям, както на моите занятия, така и в блога. А за тези, които са опитали всичко и все още имат проблем се предлага и "външна" помощ без аналог. Тука влиза и темата за контрол на ума и мислите. На тази тема ще отделя повече място в следващи публикации.

Сънят, като от част от здравословния живот е от изключителна важност. При всеки човек е индивидуално, но все пак има общи насоки и правила при спазването на които би могло да се постигне значителен здравословен ефект. Ранна вечеря, ранно лягане, изпълняване на техника за релаксация, "прелистване" на изминалия ден, решаване на трудни въпроси чрез съня и завършване с ранно ставане. Семейната среда и децата внасят допълнителна трудност за добрия сън, но като семеен човек бих могъл да споделя моя опит и начини за справяне.

Като завършек ще споделя една мисъл, която ми хрумна днес " Здравето е дар от Бога, а неговата поддръжка е наша ежедневна грижа" (нямаше я в Гугъл, проверих :-):) Митра